exec_board@miha.org

Regionals

The top 2 scoring teams in each Division from each of the 20 Districts advance to the Regional competition. The Regional is the qualifying meet to make it to the coveted State Championship meet.  MIHA is made up of 5 Regions (A, B, C, D, and E).  Each Region has 4 Districts. Below you will find the Districts that make up each Region for this year, the location of the Region, each Region’s registration/information packet, as well as helpful maps to and of the fairgrounds.

dsc_0117

Regional Information

Region Districts Location Info Map
A 3,
15, 16, 19
Berrien County Fairgrounds Region A Packet
Region A Stall Assignments
Region A Camping Assignments
map Horse Area Map Map
Overall Map
B 1, 7, 11, 12 Shiawassee County Fairgrounds  Region B Packet – A/C Divisions
Region B Packet – B/D Divisions
map Stall Assignments
Camping Assignments
C 6, 13, 14, 17 Midland County Fairgrounds Region C Packet map Show Map
D 8, 9,
18, 20
Western Michigan Fairgrounds Region D Packet map
E 2, 4, 5, 10 Ingham County Fairgrounds Region E Packet map

All Regional Championships will take place
October 3rd – October 4th, 2020

Note: Some Regions start on 10/2/20

2020 Regional Patterns

Regional Chairpersons:

Region A – Brian Bode
Region B – Lauren Fetner
Region C – Hidi Morford
Region D – Doyle Fenner
Region E – Candice Russell

dsc_0119

2020 Regional Results

Region A – Champions

Division A – Caledonia

Division B – Hopkins

Division C – Vicksburg

Division D – Michigan Lutheran

Region A – Reserve Champions

Division A – Thornapple Kellogg

Division B – Zeeland West

Division C – Forest Hills Central

Division D – Silver Creek

Region B – Champions

Division A – South Lyon

Division B – Lakeland

Division C – Goodrich

Division D – Clarkston

Region B – Reserve Champions

Division A – Milford

Division B – Ovid-Elsie

Division C – Grosse Ile

Division D – Mercy

Region C – Champions

Division A – Freeland

Division B – Clare

Division C – Meridian

Division D – St Charles

Region C – Reserve Champions

Division A – Ogemaw Heights

Division B – Bullock Creek

Division C – Sandusky

Division D – Beckenridge

Region D – Champions

Division A – Chippewa Hills

Division B – Fremont

Division C – Mason County Eastern

Division D – Manton

Region D – Reserve Champions

Division A – Alpena

Division B – Greenville

Division C – Lake City

Division D – CMH Homeschool

Region E – Champions

Division A – Rockford

Division B – Cedar Springs

Division C – Lowell

Division D – Hudson

Region E – Reserve Champions

Division A – Milan

Division B – Oxford

Division C – Laingsburg
Division D – Morenci

dsc_0032

Past Regional & Reserve Champions